گزارش روز ادبیات کودک و نوجوان در مراکز فرهنگی هنری کانون استان کردستان

ساخت وبلاگ
چکیده : از چند سال پیش که  شورای عالی انقلاب فرهنگی 18 تیر را به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان در کشور... با عنوان : گزارش روز ادبیات کودک و نوجوان در مراکز فرهنگی هنری کانون استان کردستان بخوانید :
از چند سال پیش که  شورای عالی انقلاب فرهنگی 18 تیر را به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان در کشور اعلام کرد، کانون استان کردستان  نیز در این روز برنامه‌هایی را پیش‌بینی و اجرا کرده است و این روز را که مقارن با روز درگذشت مهدی آذریزدی است با نقد و بررسی آثار مهدی آذریزدی ، معرفی شخصیت ،قصه‌گویی و بحث آزاد پیرامون کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» ،  «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن»، «گربه‌ ناقلا» و «گربه‌ تنبل» گرامی داشته است.

این روز که با فاصله ی کمی از روز قلم نامگذاری شده است ، فرصت خوبی شده تا مراکز به اجرای ویژه برنامه هایی بپردازند که به آن ها اشاره ای می شود.

مجتمع فرهنگی هنری سنندج

به مناسبت 18 تیر ماه روز ادبیات کودک و نوجوان و توجه به اینکه  اهمیت دادن به  ادبیات فقط مختص به یک روز نیست و تمامی فعالیت های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  مختص به کتاب و کتابخوانی و آشنایی اعضا با انواع ادبیات است ، در این روز ویژه برنامه ای متنوع اجرا شد .

اعضا با شخصیت  مر حوم مهدی آذر یزدی خالق نگارش قصه های خوب برای بچه های خوب  آشنا شدند . معرفی کتاب های گلستان سعدی – مثنوی مولانا – مرزبان نامه – قابوسنامه و...  برای اعضا با هدف آشنایی با انواع ادبیات صورت گرفت . فعالیت قصه گویی از داستان های گلستان – سند باد نامه – قابوس نامه برای اعضا با استفاده از کتاب های قصه های خوب برای بچه های خوب  انجام پذیرفت.

درست کردن کاردستی کتاب به شکل پرنده با شعار "کتاب بالی برای پرواز کردن "  ،  بحث آزاد با موضوع کتاب خواندن و اهمیت  مطالعه در زندگی ازدیگر  برنامه های این روز بود.

                                                                                                   

مرکز فرهنگی هنری شماره دو سقز

به مناسبت فرا رسیدن روز ادبیات کودکان و نوجوانان نشست ادبیبا محوریت  نقد و بررسی آثار ناصر کشاورز در مرکزشماره دو سقز توسط شب بو حسینی مربی ادبی این مرکز برگزار شد.

همزمان با فرا رسیدن روز ادبیات کودک و نوجوان نشست ادبی نقد و بررسی آثار ناصر کشاورز در مرکز شماره دو سقز  برگزار شد. در این نشست  که با هدف اهمیت دادن به افکار کودکان و نوجوانان و همچنین قدر و احترام گذاشتن به قلم آن ها ، زمانی به قرائت آثار اعضا اختصاص داده شد.

در این نشست از تاریخ ادبیات نیز برای بچه ها صحبت شد . این که  تاریخ ادبیات کودک و نوجوان در همه کشورهای جهان دارای چهار مرحله است که آفرینش و انتقال آثار ادبی به صورت شفاهی، گردآوردی و نوشتن آثار ادبی شفاهی ،پدید آوردن آثار ادبی با الهام از آثار شفاهی و آفرینش آثار ادبی ویژه‌ کودک و نوجوان از  این مراحل هستند و حتی شما کودکا ن و نوجوانان می توانید در این زمینه کارهای زیادی انجام بدهید.

 دراین نشست اعضای کارگاه ادبی مرکز شماره دو سقز شعرخوانی نیز داشتند و آثار ناصر کشاورز شاعر کودک و نوجوان را مورد نقد و بررسی و کنکاش قرار دادند . در پایان اعضای شرکت کننده حاصل نقد و بررسی های خود را در قالب تهیه ی کارت های هنری ارائه نمودند .

مرکز فرهنگی هنری بیجار

به مناسبت گرامیداشت روز ادبیات کودک و نوجوان ویژه برنامه ای در مرکز فرهنگی هنری بیجار با حضور اعضای کودک و نوجوان مرکز به مدت دو روز برگزار شد.

 این ویژه برنامه با هدف آشنایی اعضا با ادبیات فاخر ایران زمین در حوزه کودک و نوجوان و ترغیب و تشویق اعضا به مطالعه و نگرشی پایدار به ادبیات غنی کشورمان برگزارگردید. در این برنامه شخصیت و زندگینامه مهدی آذر یزدی نویسنده برجسته کشورمان برای اعضا معرفی شد . همراه با اعضا تعدادی از آثار ایشان خوانده شد و بحثی پیرامون آن ها شکل گرفت.

در این برنامه زمانی نیز  به قرائت آثار اعضا اختصاص داده شد .

مرکز فرهنگی هنری صاحب

به مناسبت بزرگداشت روز ادبیات کودک و نوجوان در مرکز صاحب برنامه ای ویژه  با حضور نویسنده کودک فاطمه حجازی برگزار شد.از جمله معرفی وقایع و معرفی شخصیت مهدی آذر یزدی  و قصه گویی. انتخاب داستان از یکی از کتاب های مهدی آذر یزدی بوده و اعضا پس از این به اجرای برنامه های خود پرداختند. در این برنامه آن ها به خواندن شعر و داستان های خود پرداخته و داستانی را که به کردی از مهدی آذر یزدی ترجمه کرده بودند ، برای مهمان برنامه خواندند.

در ادامه مهمان برنامه از خاطرات نویسندگی خود برای بچه ها گفت.از این که چگونه سوژه ها را پیدا کنند و قلم به دست گرفته و هر روز خاطرات خود را بنویسند.همچنین به بررسی آثار اعضا پرداخت و آن ها را برای نوشتن تشویق کرد.در پایان از مهمان برنامه و مربی ادبی مرکز تقدیر گردید.

بزرگداشت روز قلم در مر کز شماره 3 سنندج  

به پاس بزرگداشت روز قلم و نقد و بررسی کتاب شعر (( دیارییه کان  دایه ))  توسط اعضای نوجوان ،  شیلان گیلانی شاعر کودک  و فعال فرهنگی  مهمان مرکز شماره سه سنندج  شد.

اعضا در این نشست  به نقد کتاب شیلان گیلانی که از قبل در اختیارشان قرارداده شده بود  ، پرداختند. از دنیای نوجوانی خود و نیازهایی که در ادبیات کودک و نوجوان  امروز احساس می کنند نیز حرف زدند.

خانم گیلانی با صبر و حو صله ی همیشگی درجمع  اعضای نوجوان   از نویسندگی حرف زد . آثار شان را با دقت  شنید  و پیشنهادهایی را در خصوص اجرایشان به آن ها داد  و از آن ها خواست هرگز مطالعه را فراموش نکنند و آینده ی فردایشان را با مطالعه ی امروزشان تضمین کنند  و همیشه اهمیت زبان مادری را در یابند و در کنار مطالعه ی آثار بزرگان ادبیات ایران و جهان   به زبان مادری هم بنویسند و بخوانند. او همچنین با ذوقی سر شار از نقد اعضا در خصوص کتاب شعر ش استقبال کرد .

ازجمله بر نامه های اجرا شده  قرائت  تاریخچه ی روز قلم ، داستان  خوانی، شعر خوانی و نمایشنامه خوانی   توسط اعضا   بود. پایان بخش برنامه هم تقدیر از مهمان و گرفتن یک عکس دسته جمعی بود. عضو گیری بخش مکاتبه ای استان از کتابخانه ی سیارروستایی مریوان...
ما را در سایت عضو گیری بخش مکاتبه ای استان از کتابخانه ی سیارروستایی مریوان دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : شنبه 14 مرداد 1396 ساعت: 21:08